کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان
خوزستان -مرکز شماره 1 دزفول

 

همايش قصه گويي (( قصه هاي آسماني )) د رمركز يك دزفول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و هفتم آذر 1393 توسط سعید گل گل
  


 

اجراي طرح (( اقدام پژوهي  )) در مركز يك دزفول

 

با توجه به اهميت پژوهش و  توجه به سازي و اصلاح  وضع نامطلوب  موجود در مراكز

كانون پرورش فكري كودكان ونو جوانان طرح اقدام پژوهي با عنوان (( چگونه مي توان

اعضاي نوجوان پسر را جذب فعاليت هاي مركز نمايم ؟)) با همكاري مربيان فرهنگي

مركز يك دزفول و  خانم  فهيمه كمال فر مربي فرهنگي مركز شماره سه انديمشك 

انجام شده كه جهت ارائه در هفته پژوهش به واحد آموزش استان ارسال گرديد ه است .

در اين اقدام پژوهي ضمن مصاحبه با اعضاي نوجوان پسر مركز يك دزفول و مربيان فرهنگي

مراكز حوزه كارشناسي دزفول  ، راهكارهايي را كه  مربيان فرهنگي مراكز حوزه دزفول و  اين

مركز جهت جذب اعضاي نوجوان پسر در سالهاي اخير بكار برده و مورد استقبال  قرار گرفته است

را  ارائه نموده است .

 

 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه هجدهم آذر 1393 توسط سعید گل گل

 

جلسه نقد پويانمايي

(( دزد درخت ها )) و (( كلاغي كه مي خواست خيلي قوي باشد ))

 

با حضور بيش از 30 نفر از اعضاي كودك ونوجوان  مركز يك دزفول جلسه نقد پويانمايي هاي (( كلاغي كه مي خواست خيلي قوي باشد )) و (( دزد درختها ))  در سالن آمفي تاتر اين مركز برگزار شد .

تشخيص موضوع پويانمايي ها ، آشنايي با پويانمايي هاي مفهومي ، تشخيص و تغيير  پايان داستان و پيدا كردن ضرب المثل متناسب با پويانمايي از موارد ذكر شده توسط اعضا بود .

 در اين برنامه ضمن نقد پويانمايي هاي مذكور اعضا با  طراح شخصيت پويانمايي  جذب شكرستان و دزد درخت ها  (( راشين خيريه )) و  نيز نحوه تهيه استوري برد  و... آشنا شدند .

 

 
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ششم آذر 1393 توسط سعید گل گل

 

رونمايي  از طرح  معرفي شخصيت  ((  راشين خيريه ))

تصويرگر پويانمايي شكرستان و  كتابهاي كودك 

 

 

آشنايي كودكان ونوجوانان  با  شخصيت هاي  برجسته فرهنگي ، هنري و ادبي از فعاليتهاي مهم مراكز كانون مي باشد به همين منظور  هنرمند خرمشهري خانم ((  راشين خيريه))  تصويرگر پويانمايي شكرستان و  تصويرگر  كتابهاي كودك  در قالب طرح ديواري  توسط خانم (( نسرين وسمه گر )) كارآموز مركز با تكنيك كلا‍ژ كاغذ و پارچه   در قطع 100*140 و خوشنويسي آن توسط خانم (( افسانه آخورد زاده  )) مربي هنري مركز يك دزفول نگارش شده است .

طرح روميزي معرفي شخصيت از ديگر برنامه هايي است  كه در راستاي معرفي شخصيت در مركز يك دزفول اجرا شده است در اين طرح شخصيتهاي  همچون  ،  شهيد چمران ، جعفر ابراهيمي ، راشين خيريه ، پرفسور حسابي  ، جهان پهلوان تختي و... معرفي شده  و بصورت دوره اي قابل تغيير است .

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ششم آذر 1393 توسط سعید گل گل
  


 

 

 

برگزيدگان جشنواره قصه گويي استاني معرفي شدند .

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان، هیأت داوران این جشنواره آسیه رحمتی با قصه «مسافر بهار» از شهر اندیمشک، الهام بهادر قنواتی با قصه «چِلمن» از بهبهان و زینب موسوی با قصه «دَدی بِی دَدی» از هندیجان را به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم این جشنواره معرفی کرد.براساس این گزارش، ثریا عبدی با قصه «خاک پای آسمان» از شهرستان هندیجان، مدینه خورشیدی با قصه «یوسف و زلیخا» از شهرستان ایذه، فروغ شاکریان با قصه «مهمان کوچولوی مسجد» از شهرستان اهواز، مهرناز شهرکی با قصه «کلمه های زیتونی یک شاعر» از شهرستان بهبهان، فاطمه حسن نسب با قصه «عصیان آتش» از شهرستان بهبهان، مهین گیمدی با قصه «حرف آباد» از شهرستان بستان و لیلا رحمانیان با قصه «افسانه روباه حیله گر» از شهرستان اهواز نیز توانستند رتبه چهارم تا دهم این جشنواره را به خود اختصاص دهند.همچنین هیأت داوران شانزدهمین جشنواره قصه‌گویی استان خوزستان متشکل از شعله پرند، لیلا قنواتی فرد و پروین وفایی، منصوره محمدی با قصه «بوی عطر آشنا» از شهرستان امیدیه، مریم لعلی با قصه «قیچی که دنبال کار می‌گشت» از شهرستان دزفول، زینب چمانی با قصه «دختر آجین و دوجین خان» از شهرستان شوش، مرجان نوروزی زاده با قصه «غلام ساده» و مرجان ظریفی با قصه «این همه تلق و ملق» از شهرستان اهواز، فاطمه جوکار با قصه «آوازی برای وطن» از شهرستان بهبهان، فاطمه زیرک قشقایی با قصه «کمیل» از شهرستان آبادان، هاشمیه طبیشی با قصه «چهل چشمه» از شهرستان خرمشهر، شهناز ممبینی با قصه «گلپر و ماه و رنگین کمان» از شهرستان اهواز و ساراکلانی و ندا مرادپور با قصه «دزدی که پروانه شد» از شهرستان دزفول را به عنوان نفرات یازدهم تا بیستم این جشنواره معرفی کردند.هفدهمین جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان در مرحله‌ی حوزه ایی کار خود را با رقابت 100 قصه گو در 27 شهر استان خوزستان آغاز کرد و پس از آن 45 برگزیده این مرحله در دو روز 27 و 28 مهر ماه در اهواز قصه های خود را با درون مایه‌ی آموزشی، تربیتی با گرایش مذهبی، علمی، تاریخی، اجتماعی روایت کردند.گفتنی است:لوح فشرده 20 برگزیده‌ی این جشنواره جهت انتخاب نهایی برای شرکت در هفدهمین جشنواره بین‌المللی قصه گویی که زمستان امسال توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار خواهد شد به دبیرخانه این جشنواره مستقر در اداره کل آفرینش‌های فرهنگی کانون کشور ارسال می‌شود.

 

 
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سی ام مهر 1393 توسط سعید گل گل

 

تقدير از راه يا فته گان به مسابقه عكاسي (( آب )) تهران

و همچنين برگزيدگان اولين مرحله طرح كتابخواني چرتكه كتاب

 

در ويژه برنامه اي با حضور اعضاي كودك ونوجوان و مربيان فرهنگي و هنري از راه يافته گان جشنواره عكس تهران با موضوع (( آب ))   تقدير شد .

 • ·         
 • تقدیر شدگان گروه سنی الف  (  ۳ تا ۷ )
 • امیر حسین گل گل              مرکز یک دزفول
 • برگزیدگان در گروه سنی ب ( ۸ تا ۱۲ سال )
 • نفر سوم :      علی کاظمینی      استان خوزستان
 •  راه یافتگان به نمایشگاه در گروه سنی ب ( ۸ تا ۱۲ سال )
 • محمد امین نوری نژاد            مرکز یک دزفول
 • نگین دمساز                        مرکز یک دزفول
 • محمد مهدی مهدیان مهر       مرکز یک دزفول
 • حسین فتح الله زاده     استان خوزستان
 • راه یافتگان به نمایشگاه در گروه سنی ج ( ۱۳ تا ۱۸ سال )
 • مارال ناصروند        مرکز یک دزفول
 • رضا منصفی        مرکز یک دزفول
 • علی کیانی فر      مرکز یک دزفول
 • شکیلا پیر یایی تنها     استان خوزستان
 • راه یافتگان به نمایشگاه  در گروه سنی د ( بالای ۱۸ سال)
 • پرستو لیاقت           مرکز یک دزفول 
 • لازم بذکر است مرکز یک دزفول با ارسال 65 اثر عکاسی از اعضای کودک ونوجوان دختر و پسر  با موضوع (( آ ب و آزاد  )) به مربیگری خانم مریم شادابی پور مربی هنری این مرکز   در  پنجمین دوره از مسابقات عکاسی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان حضور داشته است .
 •  برگزيدگان طرح كتابخواني چرتكه كتاب

 • 1) صبا صيادي
 • 2) مبينا ياوري راد
 • 3)شيلان شوكتي
 • 4) حسين هكوكي
 • 5)حسين نادكي
 • 6) شروين شوشي نسب

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و چهارم شهریور 1393 توسط سعید گل گل

 

نمايشگاه آثار هنري كارگاه خلاقيت (( ردپاي احساس من  ))

كودكان زير 7 سال

 

 

 

 

دومين نمايشگاه آثار هنري نقاشي ، كاردستي و كولاژ كودكان زير 7 سال  كارگاه خلاقيت مركز يك دزفول با هدف معرفي و تشويق كودكان شركت كننده در اين كارگاهها  با عنوان (( ردپاي احساس من  )) در مركز يك دزفول برگزار شد .

اين  نمايشگاه حاصل تلاش اين كودكان به  مربيگري خانم معصومه پولادك مربي  هنري اين مركز بوده كه در طي يك دوره 10 جلسه اي به كودكان زير 7 سال آموزش داده شده است .

لازم بذكر است با توجه به استقبال همشهريان محترم و با هماهنگي هاي بعمل آمده با واحد محترم كارشناسي  حوزه دزفول  قرار است دوره جديد كارگاههاي  ( كارگاه خلاقيت ، نمايش خلاق و موسيقي ) پس از بازنگري و آسب شناسي  از مهرماه سال جاري آغاز خواهد شد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیستم شهریور 1393 توسط سعید گل گل

 

اجراي قصه هاي خوراكي در مركز يك دزفول

 

به جهت  علاقمند نمودن كودكان به قصه و قصه گويي طرح قصه هاي خوراكي  با حضور اعضاي كودك در مركز يك دزفول اجرا شد . در اين طرح ابتدا در كارگاه كاردستي طراحي و ساخت عروسك با استفاده از ميوه هاي تازه و خوشمزه تابستاني آموزش داده شد سپس در كارگاه قصه گويي داستان مورچه و ملخ گفته شد در نهايت در كارگاه نمايش ، داستان مذكور با عروسكهاي ميوه اي اجرا شد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه شانزدهم شهریور 1393 توسط سعید گل گل
  


 

برگزاری  کارگاه آموزشی کوهنوردی در مرکز یک دزفول

 

به همتواحد  محترم کارشناسی سرکار خانم پروین  وفایی  اولین دوره آموزش کوهنوردی و سنگ نوردی به مربیگری  استاد ارجمند جناب آقای غلام حسین حسن پور (( عضو هیئت علمی دانشگاه  ازاد اسلامی واحد دزفول و ریاست محترم هیئت کوهنوردی شهرستان دزفول ))  و با حضور بیش از 100نفر از اعضای کودک ونوجوان دختر و پسر مرکز یک دزفول در دو نوبت جداگانه در سالن آمفی تاتر این مرکز برگزار شد .

این کارگاه با هدف  آشنایی اعضا با ورزش های سالم و مفرح  و همچنین معرفی ورزش  سنگ نوردی ( دیواره مصنوعی )  انجام شده و اعضا  در این کارگاه با ابزار کوهنوردی و سنگ نوردی و... با نحوه صعود و فرود نمادین از کوه و ... آشنا شدند .

لازم بذکر است این برنامه به پیشنهاد  و هماهنگی عضو ارشد نوجوان مرکز عادل مسعودی و عضو فعال هیئت سنگ نوردی باشگاه فراز دزفول بوده که به همراه خانم سعیدی مدیریت این باشگاه در این کارگاه حضور داشتند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 توسط سعید گل گل

 

نمونه آثار نقاشی اعضا جهت شرکت در مسابقه نقاشی هیکاری2014

به مرکز آفرینشهای هنری استان خوزستان ارسال شد .

 

6 اثر نقاشی اعضای کودک و نوجوان مرکز یک دزفول با موضوع محیط زیست و کشاورزی به مربیگری خانم معصومه پولادک مربی هنری  مرکز یک دزفول جهت حضور در جشنواره بین المللی هیکاری ژاپن به مرکز آفرینشهای هنری استان خوزستان  ارسال گردید .

این نقاش ها توسط اعضای این مرکز به نام های روژین قمشی بزرگ ،مهدیه کریوند ، فاطمه باغبان زاده ، مبینا یاوری راد ، صبا صیادی و امیر حسین میر حسن زاده دزفولی می باشد برای این هنرمندان کودک ونوجوان آرزوی موفقیت می کنیم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه پنجم مرداد 1393 توسط سعید گل گل
  


 

         گزارش تصویری  (( روز ادبیات کودک ونوجوان ))

در مرکز یک دزفول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هجدهم تیر 1393 توسط سعید گل گل

 

نقد کتاب محمد(ص) رسول خدا   نوشته (( دمی ))

در مرکز یک دزفول  

 

 

  به منظور آشنایی اعضا بخصوص نوجوانان  با زندگی رسو ل اکرم (ص) و همچنین  وقایع مهم تاریخ اسلام در جلسه ای با حضور اعضای نوجوان پسر مرکز یک دزفول کتاب محمد رسول خدا  نوشته (( دمی )) و ترجمه محمد رضا شاه ابادی نقد محتوایی و ظاهری شد . لازم بذکر است این کتاب توسط خانم شارلوت دومارسک (( معروف به دمی ))که نویسنده غیر مسلمان بوده  نتالیف شده و تصاویر آن نیز اقتباس از مینیاتور ایرانی بوده که توسط خانم دمی طراحی و اجرا شده است . دراین کتاب نوجوانان ععلاوه بر آشنایی با کودکی ونوجوانی پیامبر با وقایعی چون  ، ازدواج با حضرت خدیجه ،بعثت، معراج پیامبر ، هجرت ، ماجرای غدیر خم و... آشنا شدند .

 

 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه هفدهم تیر 1393 توسط سعید گل گل

 

 استقبال کودکان ونوجوانان از کارگاه نقاشی

و طراحی در مرکز یک دزفول

 

 با توجه به اینکه فعالیت های هنری ((  نقاشی و سفال )) از برنامه های پرمخاطب در مراکز کانون  می باشد امسال  این با برنامه ریزی متنوع برای گروههای سنی مختلف در نظر گرفته شده است . کارگاه نقاشی با پاستل  برای کودکان دختر و پسر ، آموزش تکنیک های نشی و چاپ برای اعضای دختر نوجوان و آموزش طراحی برای اعضای پسر نوجوان در نظر گرفته شده است . لازم بذکر است کارگاههای نقاشی  به مربیگری خانم  معصومه پودلاک  و کارگاه سفال به مربیگری خانم  برومند در مرکز یک دزفول برگزار می شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه شانزدهم تیر 1393 توسط سعید گل گل

                        

  اوریگامی فعالیتی جذاب  و خلاق 

برای پایدار سازی اعضای پسر 

 

به منظور ایجاد خلاقیت و همچنین  جذب و پایدارسازی اعضای پسر کارگاه اوریگامی به مربیگری خانم واحدی مربی فرهنگی مرکز یک دزفول در برنامه ریزی فعالیت تابستان گنجانده شده که مورد توجه اعضا قرار گرفته است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه شانزدهم تیر 1393 توسط سعید گل گل
  


 

کارگاه آموزشی پدافند غیر عامل در مرکز یک دزفول برگزار شد .

 

 

·        با توجه به اهمیت آموزش پدافند غیر عامل به کودکان ونوجوانان اولین کارگاه آموزش (( پدافند غیر عامل )) با حضور اعضای نوجو.ان پسر مرکز یک دزفول برگزار شد .

·        در این برنامه ابتدا در مورد مفهوم پدافند غیر عامل و اهمیت  ان در دوره صلح برای هر کشور مطالبی ارائه شد . در ادامه نمونه هایی  از راهکارهای پدافند غیر عامل در فضای سایبری و هجوم هکر ها  به سایت ها و موسسسات آموزشی  و  عدم استفاده از بد افزار ها و... توسط اعضا و مربی بیان شد .

·        در نهایت نوجوانان با نمونه های دیگر  از  اجرای پدافند غیر عامل در شرایط صلح  همچون استتار ، اختفاء ،  استحکامات  ، فریب ،و... آشنا شدند .

·         به جهت در ک بهتر مطالب ارائه شده کتاب (( انسان و طبیعت )) نوشته مجید عمیق نیز معرفی شد و   اعضا با دیدن تصاویری از پدافند غیر عامل  در طبیعت  آشنا شدند .

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ شنبه سی و یکم خرداد 1393 توسط سعید گل گل

 

 

آشنایی کودکان ونوجوانان با (( شان نزول سوره فیل )) و آشنایی با  وقایع مهم تاریخ اسلام

 

در این برنامه پس از گفتن قصه اصحاب فیل و نقشه ابرهه برای حمله به خانه کعبه ، اعضا سوره فیل را قرائت کرده و در نهایت  در دو کارگاه جداگانه با حضور اعضای کودک ونوجوان دختر با دو تکنیک مختفل و با ظروف یک بار مصرف طراحی دو نمونه فیل آموزش داده شد .  اهداف اجرای این برنامه آشنایی اعضا با (( حادثه سال عام الفیل )) ، توجه به شان نزول سوره فیل ، طراحی عروسکهای نمایشی ، و... بود که مورد توجه اعضا و والدین آنها قرار گرفت .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و پنجم خرداد 1393 توسط سعید گل گل

 

 گزارش تصویری جشن (( بوی گل نرگس ))

اعضای کودک ونوجوان پسر

در مرکز یک دزفول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و دوم خرداد 1393 توسط سعید گل گل

 

طرح معرفی کتاب نوجوان  (( یک جرعه کتاب )) در مرکز یک دزفول

 

به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و معرفی رمان های نوجوان  و همچنین استفاده بهینه از تکنولوژی  های روز  وبگاه (( یک جرعه کتاب ))   توسط عضو نوجوان  در مرکز یک دزفول طراحی  شد . در این وبگاه علاوه بر تصویر جلد کتاب ، مقدمه ، بخشی از کتاب ، نظر خواننده در مورد  کتاب و... درج می شود . طراحی و  مدیریت  این وبگاه برعهده ((  پرستو پاشا )) عضو نوجوان  این مرکز  بوده  وقرار  است  با همکاری دیگر اعضا  در هفته 2-3 کتاب نوجوان معرفی شود .

تاکنون در  وبگاه (( یک جرعه کتاب ))   چهار کتاب  ((دختری  با روبان سفید )) ، (( قند آباد ))، (( تاریخ از این ور )) و (( دیدار با جن ها )) توسط این عضو فعال معرفی شده است .

 

آدرس وبگاه (( یک جرعه کتاب ))

http://ketab-kanoon.blogfa.com/

 

 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیستم خرداد 1393 توسط سعید گل گل

 

اعضای مرکز یک دزفول (( دعا های زمینی پدر بزرگ )) را شنیدند .

 

  به منظور  آشنایی کودکان ونوجوانان با مبدا ء هستی  و توجه به مقوله دعا ضمن روخوانی کتابها ی دعاهای زمینی پدر بزرگ ، و کتا ب((  او))  فعالیت ادبی با موضوع دعاهای موجودات زنده مانند درختان ، دریاها ، آسمان از زبان بچه ها نگارش شد و در نهایت اعضا به اهمیت دعا و تاثیر آن در زندگی انسان ها  پی بردند .

 

 

 

 

 

 

 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه یازدهم خرداد 1393 توسط سعید گل گل
  


جشن روز پدر در مرکز یک دزفول


همزمان با میلاد امام علی (ع)  جشن روز پدر با حضور اعضا و پدرهایشان در روز پنجشنبه 25 اردیبهشت ماه ساعت 10 صبح در سالن آمفی تاتر این مرکز اجرا می شود .

برنامه های در نظر گرفته شده برای این روز تلاوت قرآن ، اجرای سرود ، مسابقه با حضور عضو و پدر ، نمایش خلاق ، اجرای موسیقی ، قصه گویی و... می باشد .


نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1393 توسط سعید گل گل


طرح کتابخوانی (( چرتکه کتاب ))


در مرکز یک دزفول  اجرا می شود


امسال نیز همچون سال های گذشته به منظور تشویق کودکان ونوجوانان به مطالعه مربیان مرکز یک دزفول طرح های متنوعی د راین مرکز اجرا خواهند کرد یکی از این برنامه ها طرح (( چرتکه کتاب )) است . در این طرح پس از نصب فراخوان از اعضا دعوت می شود در این طرح ثبت نام کرده و ÷س از اختصاص دفترچه ثبت مطالعات روزانه  به ازای خواندن هر کتاب یک مهره به رنگ قهوهای  در چرتکه آماده شده به همین منظور می اندازد . و در ازای هر پنج مهره یک مهره رنگی دریافت می کند

در پایان تابستان ضمن بررسی روند مطالعه عضو ، بررسی دفترثبت مطالعات  و نرم افزار کتابداری به افراد منتخب جوایزی اهدا خواهد شد .


نوشته شده در تاريخ دوشنبه پانزدهم اردیبهشت 1393 توسط سعید گل گلکتابهای (( بزرگترین دختر عالم  )) و ((بچه همه )) طرح دیواری شد .


به منظور معرفی کتابهای (( بزرگترین دختر عالم  )) نوشته  سید مهدی شجاعی و ((بچه همه )) نوشته  آناهیتا تیموریان طرحهای دیواری کتابهای مذکور در قطع   140*100  اجرا شده و در سالن های ورودی و سالن کودکان نصب گردید .طراحی و اجرای این آثار توسط خانمها ((هدیه علیپور ))و(( پرستو زورقی )) از کارآموزان رشته گرافیک و خوشنویسی  متن این طرحها توسط خانم  (( افسانه آخورد زاده ))  مربی هنری مرکز یک دزفول صورت گرفته است .
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم فروردین 1393 توسط سعید گل گل

رونمایی از طرح (( کتاب استریپ )) در مرکز یک دزفول


به منظور توسعه فرهنگ مطالعه و مشارکت اعضا در فعالیتهای گروه طراحی اولین ((  کتاب استریپ  )) در مرکز یک دزفول انجام شد . در این طرح  پس از مطالعه کتاب (( کرم سه نقطه )) نوشته  سروناز پریش اعضا تصاویر کتاب را بصورت کلاژ طراحی نمودند .در ادامه متن داستان تبد یل به دیالوگ (( گفتگو  بین شخصیتهای داستان ))  شد . در نهایت از کنار هم قرار دادن تصاویر این کتاب همراه با متن گفتگوها  کتابی مصور همچون  تصاویر (( کمیک استریپ )) آماده شده که بصورت طرح دیواری در مرکز به نمایش گذاشته شده توسط اعضای نوجوان و با راهنمایی خانم ندا مراد پور مربی فرهنگی این مرکز طراحی و اجرا شده است .

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم فروردین 1393 توسط سعید گل گل

کارگاه آموزشی (( چگونه تحقیق کنیم ؟))  در مرکز یک دزفول


به منظور آشنایی دانش آموزان با شیوه صحیح پژوهش با حضور دانش آموزان دبستان پسرانه افشار کارگاه آموزشی (( چگونه تحقیق کنیم ؟)) در مرکز یک دزفول برگزار شد .

در این برنامه در ابتدا  گروه بندی دانش آموزان به گروههای دو سه نفره   انجام شد سپس مرحله انتخاب موضوع تحقیق  از مجموعه کتابهایی که از قبل آماده شده بود .( موضوعات مرتبط بدن انسان ،اتم و نیروی هسته ای ، انرژی خورشید ، زمین و فضا ، جانوران ، حشرات و...) در ادامه چگونگی فیش برداری و ثبت مطالعات و همچنین توجه به ذکر منابع و نام  نویسنده کتابهای مورد استفاده  در تحقیق از اهمیت زیادی برخودار است .

در نهایت سه گروه مطالب جمع آوری شده خود را  با موضوع ( چگونگی پیدایش نفت ، زمین  و دستگاه گردش خون ) بصورت شفاهی ارائه دادند .
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و ششم آذر 1392 توسط سعید گل گل


  (( تصویرسازان کوچک  )) در مرکز یک دزفول


با هدف آشنایی کودکان با شناسنامه کتاب و عوامل سازنده  کتاب از جمله نویسنده ، تصویرگر  ، مترجم و... با حضور دانش آموزان دبستان مسلم  دزفول ، پس از روخوانی کتاب (( یکی بود )) نوشته سوسن طاقدیس توسط دانش آموزان و مربی  ، بچه ها  با تکنیک نقاشی و کلاژ  صحنه حمله فیل به مورچه های قرمز را  از  کتاب مذکور تصویرسازی نمودند .

نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوازدهم آذر 1392 توسط سعید گل گل


 اجرای مانور زلزله در مرکز یک دزفول

 

در روز 10 آذرماه همزمان با سراسر کشور  مانونر زلزله جهت آشنایی کودکان ونوجوانان با حضور دانش آموزان مدرسه راهنمایی شاهد گلستان در مرکز یک دزفول برگزار شد در این برنامه  ضمن  آشنایی حاضرین با علت وقوع زلزله و سونامی  ، مطالبی  در مورد مجموعه اقداماتی که در زمان وقوع زلزله می بایست انجام داد  ارائه شد . در نهایت پس از معرفی کتاب  ((چگونه یک زلزله تبدیل به سونامی می شود ؟ )) نوشته لیندا تاگلیافرو   و ترجمه حسین بکایی  ، دانش آموزان موقعیت خود را در زمان وقوع زلزله  بصورت نمادین نمایش دادند .
 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه دهم آذر 1392 توسط سعید گل گل


 دومين  نشست  آموزشی با عنوان


((  شیوه های علاقمندی کودکان به کتاب   )) برگزار شد 


در اولين جلسه  شروع دوره سوم كارگاه خلاقيت براي كودكان   7-4 ساله  با حضور مادران اين نوآموزان  کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان مرکز یک دزفول  دومين  نشست  آموزشی با عنوان ((  شیوه های علاقمندی کودکان به کتاب   )) در مرکز یک دزفول برگزار شد .

در این برنامه 10شیوه اجرای فعالیتهای کتابخوانی متناسب با گروه سنی (( الف )) ارائه شد .

قصه گویی از مهمترین و کارآمد ترین شیوه های علاقمندی کودکان به کتاب از گذشته تا حال بوده و  مادر بزرگها و پدر بزرگها بخوبی توانسته اند ادبیات شفاهی را از  این طریق  به كودكان و بزرگسالان منتقل نمایند و مادران امروز نیز می توانند با قصه گویی  (( با ابزار و بدون ابزار )) تاثیر به سزایی در جذب کودکان به مطالعه شوند

استفاده از کتابهای تصویری  به جهت تقویت بیان کودکان ، به کارگیری کتابهای با ابزار ،ایجاد پرسش در مورد یک موضوع و سپس خواندن کتاب برای کودک،  تعامل و گفتگو  والدین با کودک در مورد شخصیها ی کتاب و موضوع آن و... از دیگر شیوه های ارائه شده در این نشست بود .

در اين برنامه كتابهاي مختلفي از انتشارات كانون جهت استفاده مادران مانند  (( نقلي 1 و2)) ، (( با آينه پيدا كن )) ؛ ((دنيا چقدر بزرگ است ؟)) ، (( كلوچه هاي خدا )) ،  مجموعه كتابهاي كاردستي ((كاجها و بلوطها ،پرها و دكمه ها )) و  نمونه كارتهاي قصه گويي از انتشارات فندق با موضوع پيامبران و قصه هاي قرآني معرفي شد.

در نهایت ضمن معرفی کتابخانه پستی ، فرم عضویت و خرید کتاب و محصولات فرهنگی در بین حاضرین توزیع شد .
نوشته شده در تاريخ شنبه یازدهم آبان 1392 توسط سعید گل گل


نقد كتاب ((  در اين خانه هميشه ماندم  ))  از آثار نويسنده


كودك ونوجوان احمد رضا احمدي


به منظور آشنايي والدين اعضا  با فعاليت بحث كتاب در مراكز كانون تازه ترين كتاب  نويسنده كودك ونوجوان آقاي احمد رضا احمدي با عنوان(( در اين خانه هميشه ماندم ))   با حضور آنها  مورد نقد و بررسي قرار گرفت.

در اين برنامه ضمن آشنايي با  ديگر كتابهاي اين نويسنده  در خصوص كتابهاي داستانهاي فلسفي براي كودكان ونوجوانان و اهداف اين مجموعه هاتوضيحاتي ارائه شد .در پايان نمونه هايي از اين كتابها مانند (( زرد و صورتي )) و (( خفاش ديوانه )) و... كه روحيه پرسشگري را در كودكان و نوجوانان تقويت مي كند معرفي شد .
نوشته شده در تاريخ سه شنبه هفتم آبان 1392 توسط سعید گل گل


جلسه برنامه ريزي هفته  ملي كودك با عنوان

(( زنده باد كودكي ،زنده باد زندگي ))


 نيمه اول سال ،در مركز يك دزفول  وبا حضور واحد محترم كارشناسي سر كار خانم وفايي و جمعي از مسولين ومربيان فرهنگي وهنري مراكز دزفول برگزار شد. در اين جلسه كه با تلاوت آياتي از قرآن مجيد شروع شد.سركار خانم وفايي ضمن تقدير از كليه مربيان جهت  اجراي فعاليتهاي تابستان ،به برنامه ريزي و ارائه  پيشنهادهاي در رابطه با هفته ملي كودك پرداختند. 

مربيان  پيشنهاد ات  خود  را درمورد هرچه با شكوه تر برگزارنمودن  هفته ملي كودك واينكه چگونه مي توان به كودكان آزادي بيان داد صحبت شددر ادامه خانم وفايي در خصوص فعال سازي مراكز در نيمه دوم سال پيشنهاداتي را ارئه نمود و توجه به برنامه هاي متنوع و جذاب را از اهم راهكارهاي حضور اعضا در اين موقع از سال بيان كردند.

.همچنين در اين برنامه خانم جمشيدي مسؤل مركز دو دزفول  كه دبير جشنواره  عكاسي "جاده ولايت 2 "را نيز برعهده داشتند در رابطه با حضور كودكان ونوجوانان در اين برنامه مذهبي  پرداختند سپس آقاي گل گل كه در برنامه اردويي اعضاي نوجوان پسر به استان ايلام حضور داشتند گزارش ونماهنگي از اجراي فعاليتهاي اعضا در اردو ارائه نمودند.

در پايان برنامه هايي با توجه به نامگذاري روزهاي هفته ملي كودك  ، از سوي  واحد كارشناسي و كليه مربيان فرهنگي و هنري  پيشنهاد شده كه در برنامه ريزي فعاليتها لحاذ خواهد شد .


نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفتم مهر 1392 توسط سعید گل گل


اولين جشنواره  ((  تاتر كاغذي )) برگزار شد .


پس از  برگزاري موفقيت آميز اولين دوره آموزش تاتر كاغذي براي اعضاي نوجوان دختر و پسر  گروههاي سني((ج و د )) توسط خانم نجمه واحدي  مربي فرهنگي مركز يك دزفول ، اولين ((  همايش تاتر كاغذي )) با حضور6 گروه از اعضاي دختر و پسر   در سالن امفي تاتر اين مركز برگزار شد. اين نمايشها برگرفته از كتابهاي پر مخاطب و جذاب كانون  با عنوان (( ماه من ماه ما ، بهار دوستي ، آسياب بچرخ ، گوسفندي كه خيلي عصباني بود ،  گروفالو ، يخي كه عاشق خورشيد )) بود كه مورد توجه اعضا قرار گرفت .


اعضاي هنرمندي كه در اين گروههاي ايفاي نقش كردند .

علي خواجه حسن زاده ، محمد امين نوري ن‍ژاد ، عليرضا بهفرد (( تاتر كاغذي  گروفالو ))

هديه خادم الرسول و نرگس حيدري فرد و سارا كلانتر ن‍ژاد (( تاتر كاغذي  آسياب بچرخ ))

مهديه كريوند ،پرستو پاشا(( تاتر كاغذي ماه من ، ماه ما  ))

محدثه سادات حسيني  و كوثر كدخدازاده  (( تاتر كاغذي يخي كه عاشق خورشيد شد ))

فاطمه دباغ وريحانه منصور زاده،سودا صبح حيدري (( تاتر كاغذي گوسفندي كه خيلي عصباني بود ))

(( تاتر كاغذي  بهار دوستي  )) مارال ناصروند ،بهار رسايينوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و ششم شهریور 1392 توسط سعید گل گل
.: Weblog Themes By PayamBlog :.